Nowość! Ecoperla Oxytower na żelazo, mangan i siarkowodór!

9

W naszej ofercie znowu pojawił się nowy produkt. W tym roku marka Ecoperla wprowadza wiele nowości, a wśród nich jest też główny bohater dzisiejszego artykułu - odżelaziacz i odmanganiacz Ecoperla Oxytower. Co warto wiedzieć o tym produkcie? Czym zaskoczy przyszłych użytkowników?

Dokuczliwe problemy w wodzie z własnego ujęcia

Woda ze studni, choć czasem z pozoru może wydawać się bez zarzutu pod względem jakości, w rzeczywistości może kryć w sobie całą masę różnych przekroczeń. O tym, co dokładnie może być z nią nie tak przeczytacie w artykule: Jak zabrać się za uzdatnianie wody ze studni?

Żelazo i mangan są najczęściej wykrywanymi przekroczeniami w wodach z własnego ujęcia. Czasem występują tylko w lekko podwyższonych stężeniach, ale bywają miejsca, gdzie odstępstwo od norm jest kilkunastokrotne.

Choć źródłem związków żelaza i manganu w wodzie jest w większości przypadków wymywanie skał (pochodzenie naturalne), to zdarza się, że są to również skutki zanieczyszczenia ściekami przemysłowymi, korozją zbiorników, etc.

U niektórych wysokie stężenia mogą być widoczne i odczuwalne niemal natychmiast. Przy dużych przekroczeniach woda zmienia barwę, robi się mętna, a nawet może mieć metaliczny zapach i posmak. Niezależnie od przekroczeń, jeśli zażelaziona i zamanganiona woda będzie użytkowana przez dłuższy czas, może to przynieść wiele niechcianych, negatywnych skutków.

Przede wszystkim chodzi tu o osad, jaki pozostawia po sobie żelazo i mangan. Z łatwością gromadzi się w instalacji i na elementach sprzętu mającego styczność z wodą. Może prowadzić do spadku wydajności, korozji, niedrożności i poważnych awarii.

Ponadto to doskonałe środowisko do rozwoju mikroorganizmów. Osad wiąże się z szybkim rozwojem biofilmu, w którym mogą bytować drobnoustroje zagrażające zdrowiu. Przez żelazo i mangan w wodzie może więc dojść do skażenia.

Równie uciążliwy jest siarkowodór obecny w wodzie. Przede wszystkim ze względu na to, że powoduje bardzo nieprzyjemny zapach przywodzący na myśl „zgniłe jajo”. W łazience i kuchni przy miejscach poboru wody mogą pojawić się czarne plamy. Taka woda ma ogromny, negatywny wpływ na smak i aromat przygotowanych na jej bazie dań oraz napojów.

Metody usuwania żelaza i manganu - co wybrać?

Eksperci z branży uzdatniania wody znają co najmniej kilka sposobów na usuniecie uciążliwych problemów z wody czerpanej z własnych ujęć. Ich zastosowanie nie zawsze będzie tak samo korzystne. Innymi słowy, nie ma metody uniwersalnej. Wiele zależy od wyników analizy wody, ponieważ pod uwagę (oprócz stężenia żelaza i manganu) bierze się również odczyn pH, utlenialność, mętność oraz wiele innych zmiennych.

Najbliższa ideałowi i najczęściej polecana jest metoda odżelaziania i odmanganiania ze wstępnym napowietrzaniem wody. Zazwyczaj do jej zastosowania proponowana jest instalacja całego układu składającego się z: inżektora, hydroforu ocynkowanego oraz urządzenia filtracyjnego o odpowiedniej wielkości, wypełnionego złożem katalitycznym.

Dlaczego ta metoda jest tak popularna?

Użytkownicy bardzo chętnie się decydują na taką stację uzdatniania wody. Głównie ze względu na jej skuteczność. To, że poradzi sobie nawet z bardzo wysokimi przekroczeniami jest praktycznie pewne. Woda ma bardzo dług kontakt z powietrzem, dzięki czemu uzdatnianie zawsze kończy się dobrymi rezultatami.

Ponadto takie systemy są polecane przy bardzo dużym zużyciu wody. Jeśli nie tylko jest wykorzystywana w samym domu, ale dodatkowo służy także do podlewania ogrodu, to idealne rozwiązanie.

W ramach działania nie potrzebuje żadnej chemii do regeneracji. To sprawia, że metoda odżelaziania i odmanganiania z napowietrzaniem jest uznawana za jedną z najbardziej ekonomicznych i wymagających najmniej zaangażowania.

Nie w każdym przypadku…

Niestety, tak duże stacje uzdatniania wody z udziałem hydroforu ocynkowanego nie sprawdzą się w każdym przypadku. Czasami zwyczajnie brakuje miejsca w pomieszczeniu gospodarczym na montaż.

Często zdarzają się sytuacje, w których już użytkowany jest hydrofor membranowy. Przy tym rodzaju zbiornika ciśnieniowego nie ma szans, aby układ działał sprawnie i uzdatniał wodę. Właściciele takich rozwiązań nie chcą już wydawać pieniędzy na przeróbkę instalacji i kupno innego hydroforu.

Na szczęście w takich przypadkach (o ile pozwalają na to parametry) da się zaradzić problemom występującym w wodzie. Jednym ze sposobów jest nowość polskiej marki Ecoperla – odżelaziacz i odmanganiacz z komorą sprężonego powietrza Ecoperla Oxytower.

Nowe rozwiązanie na żelazo i mangan w wodzie

Ecoperla Oxytower to niezwykły odżelaziacz i odmanganiacz, ponieważ nie dość, że dobrze radzi sobie z usuwaniem aż trzech przekroczeń z wody (żelazo, mangan, siarkowodór), to jeszcze na dodatek cały proces napowietrzania i usuwania zanieczyszczeń przeprowadza wewnątrz butli ciśnieniowej. Jest samowystarczalny, nie potrzebuje ani zwężki napowietrzającej, ani hydroforu ocynkowanego.

Wewnątrz znajduje się poduszka sprężonego powietrza oraz 75 litrów wydajnego i trwałego złoża filtracyjnego.

Komponenty, które nie mają sobie równych

Ecoperla i tym razem zadbała o bardzo wysokie standardy wykonania produktu. Szczególną uwagę przyłożono do dopasowania komponentów i ich precyzyjnego wykonania. Wszystkie elementy powstają w uznanych fabrykach położonych na terenie Stanów Zjednoczonych oraz Europy.

Oto najważniejsze z nich!

Poduszka sprężonego powietrza

Niewątpliwe najważniejszy i wyróżniający element Ecoperla Oxytower stanowi poduszka sprężonego powietrza. To właśnie dzięki niej możliwe jest wstępne natlenianie wody.

Jest umieszczona w górnej części butli ciśnieniowej, zaraz za głowicą sterującą. Podczas regeneracji usuwane jest z niej całe powietrze, by złoże mogło przejść wydajne płukanie. Po tym procesie znowu jest napełniana sprężonym powietrzem.

Głowica sterująca Clack

Jak powszechnie wiadomo, głowica sterująca stanowi jeden z najważniejszych komponentów każdego urządzenia uzdatniającego wodę. Z tego powodu tak bardzo istotna jest wysoka jakość i możliwość serwisowania w razie wystąpienia potrzeby.

Te dwie kluczowe cechy posiada głowica sterująca zastosowana w Ecoperla Oxytower. Jest to komponent stworzony przez amerykańskiego pioniera w tej dziedzinie – firmę Clack.

Oprócz tego duże, pozytywne wrażenie może robić intuicyjna obsługa panelu oraz podświetlany ekran, z którego z łatwością można odczytać interesujące informacje. Istnieje możliwość diagnostyki pracy zaworu i przeglądania historii. Dodatkowe plusy to sterowanie mikroprocesorowe oraz zasilanie z baterii litowej.

Wydajne złoże filtracyjne

Projektanci postawili na pewne rozwiązania. W związku z tym, jako materiał filtracyjny w Ecoperla Oxytower zastosowano złoże Birm. Jest to jedno z najchętniej i najczęściej stosowanych złóż ze względu na swoją trwałość, bardzo wolną utratę właściwości, możliwość działania w szerokim zakresie temperatur. Birm nie rozpuszcza się podczas eksploatacji, a do regeneracji potrzebuje tylko i wyłącznie wody.

Ecoperla Smart System na oszczędności

Odżelaziacze i odmanganiacze z komorą sprężonego powietrza są uznawane za jedne z najbardziej ekonomicznych, ponieważ, jak już wspomnieliśmy wyżej, na regenerację nie potrzebują żadnych środków chemicznych.

Ecoperla Oxytower można zaliczyć do grupy najtańszych w użytkowaniu. Wszystko dzięki zastosowaniu Ecoperla Smart System. Są to indywidualnie dobierane ustawienia głowicy sterującej zaprojektowane przez doświadczonych inżynierów Ecoperla. Dzięki nim urządzenie jest trwałe, działa tak samo wydajnie mimo upływu czasu, złoże nie jest narażone na przedwczesne zużycie, a na regeneracje wykorzystywane są minimalne konieczne ilości wody.

Aż 10 lat gwarancji na Ecoperla Oxytower!

Odżelaziacz i odmanganiacz z komora sprężonego powietrza objęty jest aż 10-letnią gwarancją! To bardzo dobre warunki, z którymi nie spotkamy się w przypadku każdego urządzenia dostępnego na rynku. Tak długi okres, jaki przydziela polska marka Ecoperla, świadczy o trwałości wybranych komponentów.

Jak przebiega uzdatnianie wody w Ecoperla Oxytower?

Surowa woda wpływa do wnętrza Ecoperla Oxytower. Pierwszym etapem, jaki przechodzi, jest napowietrzanie w komorze sprężonego powietrza. Dzięki temu woda jest nasycana tlenem. Następnie jest kierowana na złoże filtracyjne.

Podczas napowietrzania dochodzi do wytrącenia nierozpuszczalnych cząsteczek siarki. W taki właśnie sposób w wodzie redukowane jest stężenie siarkowodoru.

Złoże filtracyjne przyspiesza reakcję zachodzącą między tlenem, a rozpuszczonymi w wodzie związkami żelaza i manganu. Skutkiem jest przemiana związków rozpuszczonych w cząsteczki stałe. W takiej postaci są bardzo łatwe do odfiltrowania z wody. Pozostają na materiale filtracyjnym, a z urządzenia do instalacji kierowana jest oczyszczona woda.

Regeneracja Ecoperla Oxytower

Regeneracja w odżelaziaczu i odmanganiaczu z komorą sprężonego powietrza Ecoperla Oxytower zachodzi automatycznie po upływie określonego czasu. Ten parametr jest ustalany na podstawie jakości i zużycia wody. W większości przypadków proces zachodzi co 1 do 5 dni.

Podczas regeneracji najpierw usuwane jest powietrze z komory. Następnie rozpoczyna się intensywne płukanie przeciwprądowe. Po zakończeniu poduszka z powrotem napełniana jest powietrzem, a złoże filtracyjne układane z pomocą delikatnego przepływu współprądowego.

Czy to zawsze dobry sposób?

Mimo wielu zalet Ecoperla Oxytower nie jest produktem, który sprawdzi się w każdych warunkach. Przede wszystkim może sobie nie radzić z uzdatnianiem wody, jeśli stężenie żelaza będzie wyższe niż 2 mg/l, a manganu 0,2 mg/l.

Aby urządzenie działało sprawnie, niezbędne jest zapewnienie odpowiedniego odczynu pH. Jeśli woda nie ma niższego niż 7,5, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby się zdecydować akurat na tą nowość.

Odżelaziacze i odmanganiacze z komorą sprężonego powietrza są zazwyczaj w stanie zaspokoić potrzeby gospodarstwa domowego, jeśli to nie zużywa dziennie więcej niż 500 litrów wody.

Ecoperla Oxytower w duecie z filtrem mechanicznym

Eksperci rekomendują montaż filtra narurowego z wkładem mechanicznym zaraz za odżelaziaczem i odmanganiaczem wody z komorą sprężonego powietrza. Jest to ważne, ponieważ takie urządzenie będzie w stanie dodatkowo ochronić instalację przed przenikaniem resztek wytrąconych w procesie uzdatniania cząstek żelaza i manganu.

3 problemy z głowy!

Ecoperla Oxytower jest niezwykłym produktem, który wyróżnia się jakością, ekonomicznością i zastosowanymi rozwiązaniami. Nie należy do grupy urządzeń, które sprawdzą się w każdej sytuacji, jednak powinien znaleźć swoje miejsce i służyć w wielu gospodarstwach domowych. To dobra alternatywa dla stacji wielofunkcyjnych i filtrów regenerowanych nadmanganianem potasu, jeśli w gospodarstwie jest hydrofor przeponowy.  

Poznaj także inne urządzenia z wydajnej serii Ecoperla Tower. Informacje na ich temat znajdziesz tutaj: Seria Ecoperla Tower na każdy problem z wodą

Pliki (11)

Komentarze do wpisu (9)

12 czerwca 2019

Moja siostra z mężem ma w domu fatalną wodę i szukają sposobu - taniego i dobrego. Ciężko ich przekonać, że warto zainwestować raz i mieć w końcu czystą wodę do codziennego użytku. Sama w domu mam zmiękczacz Ecoperla Toro i jestem bardzo zadowolona, więc namawiam też siostrę, żeby zapoznała się z tą marką. Wydaje mi się, że ten produkt będzie idealnie pasował do parametrów ich wody. Na pewno pokażę jej ten artykuł! Pozdrawiam!

13 czerwca 2019

Akurat mam już jedno urządzenie z serii Tower, więc nie potrzebuję kolejnego, ale z pewnością polecę innym :) Mam u siebie zmiękczacz z tej serii i jestem bardzo zadowolony, więc sądzę, że ten model będzie jeszcze bardziej udoskonalony :) Pozdrawiam!

11 lipca 2019

Bardzo się cieszę, że zalecono mi instalację tego urządzenia do siebie do domu. Mam problem z żelazem i manganem, a ta stacja jest idealna dla naszego hydroforu i instalacji. Fajnie, bo jakby nie patrzeć, trochę oszczędziliśmy :) Polecam!

8 sierpnia 2019

Porządna stacja, dość niekonwencjonalna. Sporo nowej technologii, regeneracja bez użycia chemii - zachęcające. Widać, że przemyślany produkt, skierowany w konkretny segment klientów.

25 września 2019

Zaproponowano nam to urządzenie do naszej wody. Jestesmy zieloni w temacie, ale jak czytam to widzę, że ma dobre opinie. Zaufałem firmie i kupiliśmy tę stację. Jak na razie sprawdza się bardzo dobrze, woda jest idealna do spożycia prosto z kranu. Ciesze się, bo to budżetowe rozwiązanie do zanieczyszczonej wody.

4 listopada 2019

Z tego co się dowiedziałem, to oszczędny sposób na mangan i żelazo, jeśli ktos ma lekko brudną wodę (tak mi powiedziano w obsłudze). Czekam na wyniki analizy i działam

27 października 2020

Polecam firme, mamy stacje wielofunkcyjna od nich i jestesmy bardzo zadowoleni z obslugi i montazu :))

4 listopada 2020

jest zamontowany u nas odzelaziacz oxytower, woda od razu zupełnie inna :) dobierano nam na podstawie wyników

26 stycznia 2021

Niestety do naszej wody się nie nadawał, dobrano nam do wyników coś większego - Sanitower. Ale tak czy siak woda jest teraz czyściutka :)

7 października 2021

Nam po badaniach doradzono ostatecznie Multitower. No nie jest o małe, ale w kotłowni się mieści. Ważne, że woda nadaje się do użytku i do picia też.

8 listopada 2021

Wałśnie rozważamy zakup odżelaziacza i zmiękczacza. Dobry tekst. Wyjaśnia jak to działa

Płatności obsługuje
PayU
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl