Producenci
Promocje
Filtr Cintropur NW 800
Filtr Cintropur NW 800
1 955,00 zł 1 765,00 zł
szt.
Zmiękczacz Pentair RiverSoft 15
Zmiękczacz Pentair RiverSoft 15
2 550,00 zł 2 250,00 zł
szt.
Zmiękczacz Pentair RiverSoft 30
Zmiękczacz Pentair RiverSoft 30
2 790,00 zł 2 490,00 zł
szt.
Butelka z trzciny cukrowej Ecoperla Ecobott
Butelka z trzciny cukrowej Ecoperla Ecobott
119,00 zł 99,00 zł
szt.
Zmiękczacz Pentair RiverSoft 8
Zmiękczacz Pentair RiverSoft 8
2 150,00 zł 1 850,00 zł
szt.
Lampa TMA D6
Lampa TMA D6
2 012,00 zł 1 680,00 zł
szt.
Lampa Viqua Sterilight VH410
Lampa Viqua Sterilight VH410
2 580,00 zł 2 285,00 zł
Lampa TMA D6-S
Lampa TMA D6-S
2 671,00 zł 2 190,00 zł
szt.
Lampa Viqua Sterilight S8Q-PA
Lampa Viqua Sterilight S8Q-PA
1 899,00 zł 1 690,00 zł
Lampa Viqua Sterilight S5Q-PA
Lampa Viqua Sterilight S5Q-PA
1 350,00 zł 1 145,00 zł
Produkt dnia
Filtr Puricom CP-2
Filtr Puricom CP-2
265,00 zł
szt.
Lampa Cintropur 4100
Lampa Cintropur 4100
2 129,00 zł
szt.

To musisz wiedzieć zanim kupisz zmiękczacz wody!

9

Twarda woda coraz bardziej daje się we znaki i postanowiłeś walczyć z problemem? Wśród najczęściej wybieranych rozwiązań są zmiękczacze wody. Tylko jak właściwie dobrać ten odpowiedni i na jakie koszty się nastawić? Gdzie zainstalować takie urządzenie?

Wysoki stopień twardości wody jest jednym z najczęściej występujących, dość dokuczliwych i powodujących duże straty problemów z wodą użytkową. Z tym zjawiskiem możemy spotkać się niezależnie od rodzaju ujęcia. Wysoka twardość dotyczy tak samo studni głębinowych, jak i wody wodociągowej.

O tym, gdzie dokładnie występuje i jakie konsekwencje niesie za sobą jej użytkowanie można dowiedzieć się z artykułu: Czy twarda woda jest groźna?, który również znajdziecie na naszym blogu.

Osoby mające już dość wszystkich problemów jakie powoduje twarda woda, podejmują decyzję o zakupie filtra wody, który mógłby skutecznie poradzić sobie z kłopotem. Po rozeznaniu i zapoznaniu się z możliwościami wybór pada zazwyczaj na centralny zmiękczacz wody działający na zasadzie wymiany jonowej.

Cena tych urządzeń wynosi zazwyczaj od ponad tysiąca do nawet kilku tysięcy. W dodatku są modele kompaktowe i dwuczęściowe, różniące się ilością złoża. Tak duża liczba zróżnicowanych ofert rodzi kilka pytań, na które warto znać odpowiedź jeszcze przed wyborem konkretnego zmiękczacza wody.

Przygotowaliśmy dla Was małe kompendium wiedzy, dzięki któremu dowiecie się podstawowych informacji dotyczących tych urządzeń oraz zasad ich wyboru. Po przeczytaniu tego artykułu podjęcie decyzji na pewno będzie łatwiejsze i w pełni świadome!

Skąd dowiedzieć się, jaki jest stopień twardości wody?

Osad na dnie czajnika to jedna z najczęściej dostrzeganych oznak wysokiego stopnia twardości wody. Przed wyborem konkretnego modelu zmiękczacza wody należy jednak dokładnie zweryfikować ten parametr. Ta wiedza może przydać się przy doborze ilości złoża i programowaniu urządzenia.

Jeśli woda jest pobierana z sieci wodociągowej, najprostszym sposobem będzie znalezienie informacji dotyczącej parametrów wody na stronie lokalnych zakładów. Można też przeprowadzić test twardości wody lub zlecić analizę wody w sanepidzie, wyspecjalizowanym laboratorium lub firmie z branży uzdatniania wody świadczącej takie usługi.

W przypadku wody z własnego ujęcia najlepszą opcją jest zlecenie kompleksowego badania wody. Nikt nie kontroluje jakości wody w studniach głębinowych, a oprócz wysokiego stopnia twardości może okazać się, że są też inne przekroczenia, jak żelazo, mangan, a nawet bakterie. Więcej na ten temat w artykule: Jak zabrać się za uzdatnianie wody ze studni?

Co brać pod uwagę przy wyborze zmiękczacza wody?

Przy doborze zmiękczacza wody nie ma jednej szczególnej rzeczy, na którą trzeba zwrócić uwagę. Jest cała lista czynników, które mają wpływ na wybór urządzenia i ilości złoża. Wśród nich kluczowe są:

  • Zużycie wody – przy doborze urządzenia należy zwrócić uwagę na zużycie wody w gospodarstwie domowym. To jeden z najważniejszych parametrów, na podstawie których proponuje się konkretne rozwiązania
  • Stopień twardości wody – im wyższy stopień twardości wody, tym więcej złoża filtracyjnego warto zastosować. Przy mniejszej ilości złoża będzie potrzebna częstsza regeneracja, a co za tym idzie, żywotność żywicy będzie krótsza, natomiast koszty eksploatacyjne się zwiększą (będzie potrzebna częstsza wymiana złoża przez ekipę serwisową)
  • Potrzeby rodziny - warto wziąć pod uwagę ilość mieszkańców gospodarstwa domowego i ich zapotrzebowanie na wodę. Jeśli decyzja o zakupie zmiękczacza wody jest podejmowana jeszcze na etapie budowy domu, dobrze zastanowić się nad zapotrzebowaniem w przyszłości. W końcu zmiękczacz wody to zakup na lata. Jeżeli natomiast rodzina chętnie i często przyjmuje gości, najlepiej zdecydować się na nieco większy model
  • Jakość komponentów – zawsze warto przeczytać informacje o komponentach i samym producencie. Najważniejsza jest oczywiście głowica sterująca - musi być wysokiej jakości, aby zmiękczanie przebiegało tak jak należy i obyło się bez awarii. Warto wybrać taką, której serwis będzie możliwy w razie konieczności. Dobrze też wziąć pod uwagę jakość tworzywa, z którego została wykonana obudowa. To ważny aspekt, jeśli nie chcemy, aby szybko doszło do pęknięć lub innych uszkodzeń
  • Rodzaj złoża filtracyjnego – podczas poszukiwań możemy spotkać się ze zmiękczaczami wody wyposażonymi alternatywnie w żywicę monosferyczną lub polisferyczną. Oba rodzaje różnią się od siebie przede wszystkim budową. Żywica polisferyczna ma niejednakową budowę każdej cząsteczki, w przypadku monosferycznej każda z cząsteczek złoża jest taka sama. Eksperci zgodnie uznają, że monosferyczna jest trwalsza, wolniej się zużywa i filtruje wodę tak samo wydajnie w każdym miejscu
  • Dodatkowe funkcje – oprócz standardowych modeli, możemy się spotkać ze zmiękczaczami wody wyposażonymi w dodatkowe funkcje ułatwiające eksploatację bądź zmniejszające jej koszty. Przykładem udogodnienia mającego wpływ na obniżenie wydatków jest Ecoperla Perfect System. Na rynku dostępne są zmiękczacze sterowane za pomocą aplikacji przez WiFi, produkty z dźwiękowym alarmem poziomu soli, z suchym zbiornikiem solanki. Warto zastanowić się, które z opcji będą przydatne i na tej podstawie podjąć decyzję

Jak dobrać rozmiar zmiękczacza wody?

Właściwy dobór zmiękczacza wody jest oparty o kilka istotnych danych, które należy zebrać jeszcze zanim weźmiemy się za poszukiwania. Najważniejsze to (już wcześniej wymienione) zużycie wody oraz realny stopień twardości wody. Oprócz tego ważna jest ilość domowników oraz ilość miejsc poboru wody.

Aby użytkownikom lepiej było wyobrazić sobie skalę działania, producenci sklasyfikowali produkty na podstawie ilości członków rodziny. Najczęściej do gospodarstw domowych zamieszkałych przez 3-4 osoby polecane są zmiękczacze wody z 20 litrami złoża (jak Ecoperla Toro). Inną propozycją jest zmiękczacz wody z WiFi Ecoperla Slimline.

Mimo wszystko warto mieć na uwadze czynniki, o których wspomnieliśmy wyżej i je stawiać na pierwszym miejscu podczas zakupu.

Gdzie zainstalować zmiękczacz wody?

Centralny zmiękczacz wody należy wpiąć w instalację wodną przed jej rozgałęzieniem na konkretne pomieszczenia. Jego miejsce jest przed kotłem grzewczym, zazwyczaj w okolicach wodomierzy.

Użytkownicy na instalację najchętniej wybierają pomieszczenia gospodarcze, piwnicę, kotłownię, garaż, znacznie rzadziej łazienkę.

Warto pamiętać o odpowiednim przygotowaniu przestrzeni. Urządzenie potrzebuje dostępu do prądu, niezbędny będzie również odpływ do kanalizacji w celu odprowadzania popłuczyn.

Wielu producentów zachęca do samodzielnego montażu. Zazwyczaj istnieje również możliwość dowolności w wyborze serwisu lub osoby montującej. Cały proces założenia zmiękczacza wody można sobie ułatwić, stosując elastyczne węże, na przykład te od FixaFlex (przeczytaj: Węże przyłączeniowe FixaFlex - elastyczna oferta dla domu i przemysłu).

Jakie są miesięczne koszty użytkowania?

W miesięczne koszty eksploatacji zmiękczacza wody należy wliczyć przede wszystkim koszt wody zużywanej na proces regeneracji oraz soli tabletkowanej, którą należy regularnie uzupełniać w zbiorniku.

Koszty związane z wodą są w dużej mierze uzależnione od zużycia i częstotliwości regeneracji. Koszt kilograma soli tabletkowanej to około złotówki. Ten regenerant jest sprzedawany w workach o pojemności około 25 kilogramów. Średnio przyjmuje się, że czteroosobowa rodzina korzystająca ze zmiękczacza o pojemności 20 litrów za miesięczną eksploatację tego urządzenia powinna zapłacić około 20 złotych.

W koszty użytkowania zmiękczacza wody należy wliczyć serwis (coroczny lub co dwa lata) oraz wymianę złoża co 7 - 10 lat. Serwis to wydatek około 150 - 250 złotych.

Jeżeli użytkownikowi zależy na niższych kosztach eksploatacji, może wybrać modele ze skróconą regeneracją bądź Ecoperla Perfect System.

Jaka jest trwałość zmiękczacza wody?

Zmiękczacz wody jest inwestycją na długie lata. Jedynym, co należy wymieniać regularnie w tych urządzeniach jest żywica jonowymienna. Żywotność tego materiału filtracyjnego to około 7 - 10 lat. Po tym czasie należy wezwać ekipę serwisową, która wymieni złoże w butli ciśnieniowej zmiękczacza wody na nowe. W celu przedłużenia jej żywotności można stosować specjalne środki chemiczne takie jak Ecoperla Antidotum.

Regularny serwis, prawidłowe użytkowanie, dobra jakość soli tabletkowanej w zbiorniku, regularna kontrola ewentualnych zbryleń, dokładne czyszczenie inżektorów i zbiornika solanki sprawią, że urządzenie będzie działało tak samo wydajnie oraz bezawaryjnie przez cały czas i nie trzeba będzie go wymieniać na nowe.

Czy przed zmiękczaczem wody należy zamontować jakiś filtr?

Przed zmiękczaczem wody rekomendowane jest założenie filtra narurowego z wkładem mechanicznym. Jest niezbędny, ponieważ stanowi skuteczną ochronę przed przedostawaniem się zanieczyszczeń stałych z instalacji do wnętrza zmiękczacza wody.

Cząstki mechaniczne mogłyby prowadzić do uszkodzenia głowicy sterującej, a co za tym idzie do poważnej awarii i problemów z prawidłową filtracją wody. Z tego właśnie powodu oprócz miejsca na samo urządzenie zmiękczające, należy zaplanować trochę przestrzeni na filtr narurowy.

Niektórzy producenci zmiękczaczy wody w ofercie swoich produktów dodają filtry mechaniczne gratis. Na przykład do zmiękczaczy wody marki Ecoperla dodawane są filtry narurowe z powłoką bakteriostatyczną Atlas Filtri Sanic.

Teraz wybór będzie prostszy!

Wybór zmiękczacza wody nie jest prostym zadaniem zwłaszcza, jeśli mamy do czynienia z takimi urządzeniami po raz pierwszy. Mamy nadzieję, że odpowiedziami na powyższe pytania udało nam się rozwiać wątpliwości i zwrócić uwagę na najważniejsze zagadnienia.

Warto postawić na wybór produktów z komponentami od znanych i cenionych producentów. Podczas wielu lat pracy mieliśmy zgłoszenia od osób, które chciały przyoszczędzić na zakupie i wybierały produkty niepewnego pochodzenia, często z kiepskiej jakości materiałów, które po prostu nie działały. Dlatego jeszcze raz warto podkreślić, ze taniej nie zawsze znaczy lepiej. Czasem warto doinwestować, by potem cieszyć się efektami miękkiej wody przez długie lata.

Pliki (11)

Komentarze do wpisu (9)

15 maja 2019

Teraz już rozumiem, dlaczego w sklepie zaproponowano mi zmiękczacz Ecoperla Hero. Broniłam się trochę przed nieco wysoką ceną zmiękczacza, ale już wiem, że do mojego problemu bardzo twardej i dodatkowo niezbyt smacznej wody, to urządzenie rzeczywiście będzie najwłaściwsze. Warto wiedzieć, dlaczego należy zdecydować się na taki produkt, a nie inny, a ponadto warto być świadomym zakupu.

17 maja 2019

Planowaliśmy od pewnego czasu z mężem zakup zmiękczacza do domu, ponieważ twarda woda to naprawdę bardzo uciążliwy problem. Wybór urządzeń na rynku jest szeroki, nie wiedzieliśmy czy chcemy zmiękczyć wodę w całym domu, czy jedynie w kuchni. Kontaktowaliśmy się z obsługą sklepu, która doradziła nam konkretny zmiękczacz na cały dom. Na ten moment jesteśmy bardzo zadowoleni. Myślę, że warto w takich sprawach poradzić się specjalisty, nawet jeśli temat jest nam znajomy. Należy indywidualnie dobierać urządzenia do swoich potrzeb, aby uniknąć w przyszłości ewentualnych awarii bądź braku satysfakcji.

23 maja 2019

Nie mam zbytnio wiedzy na temat uzdatniania wody, dlatego zanim zdecydowałem się na jakikolwiek system do domu, wysłałem po prostu wodę do analizy. Tak jest łatwiej, ponieważ dostałem informacje zwrotną z wynikami i doradzono mi, żeby kupić konkretny zmiękczacz - Ecoperla Hero. Jestem zadowolony. Warto słuchać specjalistów, niż na własną rękę szukać rozwiązania, jeśli do końca nie zna się tematu.

29 maja 2019

Oczywiście, zgadzam się z kolegą. Warto słuchać się specjalistów przy wyborze zmiękczacza, ponieważ wybór jest spory. A takie urządzenia do najtańszych nie należą ;) ale efekty są bardzo zadowalające, także polecam.

5 lipca 2019

Nigdy w życiu nie zastanawiałam się nad tym, czy jest mi potrzebne takie urządzenie. Ale w sumie patrząc na to, ile można zaoszczędzić i jak można zabezpieczyć swoje instalacje czy sprzęty, to może jednak warto...?

22 lipca 2019

Jeśli kogoś stać na takie urządzenie, to warto. Jednak dobry zmiękczacz to nie jest kwestia tysiąca złotych, trzeba się z tym liczyć. Ale polecam, bo to dobre rozwiązanie.

23 lipca 2019

Mamy w domu zmiękczacz od dwóch lat i od dwóch lat nie wiem co to kamień w czajniku, na kabinie prysznicowej, w żelazku, na płytkach, w herbacie, co to wysuszone włosy... Długo możnaby wymieniać - no bajka, polecam każdemu, kto się waha.

29 lipca 2019

Podpatrzyłam u znajomych taki mały kompaktowy zmiękczacz 20litrowy z tej marki Ecoperla i zamierzałam już kupować. Jednak zdecydowałam się z mężem na większy oczywiście z pomocą pana z obsługi. Nie żałuję, chyba lepiej zamówić większy model bo jest to bardziej ekonomiczne, niż mniejszy model przy bardzo duzym zużyciu wody.

6 sierpnia 2019

Przyznam szczerze, ze nigdy wcześniej nie słyszałam o takim urządzeniu, a jest to bardzo ciekawe i myśle, ze fajne rozwiązanie do domu, gdzie jest duzo szkla i różnego rodzaju płytek :) Zagłębiam się w temat, pozdrawiam!

29 sierpnia 2019

Filtry do wody są uzależniające, ostrzegam :) Zaczęło się od osmozy, a teraz rozglądamy się za zmiękczaczem. Coraz bardziej nie mogę się doczekać jak czytam niektóre komentarze :)

17 grudnia 2019

Przed kupnem zmiękczacza warto porozmawiać z osobą, która sie na tym zna, bo nie jest to proste urządzenie. A jeśli chodzi o użytkowanie zmiękczacza, to polecam kanał marki Ecoperla - duzo informacji dla laików można znaleźć.

3 marca 2020

Nie miałam pojęcia na temat zmiękczaczy wody, a mąż nie chciał się tym zainteresować. Miałam tylko znaleźć i zamówić :) Biorąc pod uwagę mnogość urządzeń i firm na rynku, postanowiłam zwrócić się bezpośrednio do paru sklepów. Zajrzałam na tego bloga i napisałam do Pani z obsługi. Tutaj dostałam najbardziej profesjonalną i szczegółową informację i poradę, więc zdecydowałam się na zmiękczacz z tego sklepu. Jestem bardzo zadowolona, mamy zmiekczacz Slimline CS 30, wszystko przebiegło bez zarzutów. Pozdrawiam i polecam!!

24 marca 2020

Czy warto kupować większy zmiękczacz niż się potrzebuje? We dwie osoby zużywamy niedużo wody, ale liczę sie z tym że może się pojawić ktoś trzeci, wiec nie wiem czy nie lepiej od razu kupić większe urządzenie na przyszłość, jeśli ma nam posłużyć wiele lat.

8 kwietnia 2020

Chyba warto kupic wiekszy, ja tez biore pod uwage 35-litrowy mimo że taki 24-litrowy zmiekczacz by mi wystarczył

13 października 2020

Witam, Proszę o ofertę na centralny zmiękczacz do wody w lokalu gastronomicznym. Głównie chodzi o ochronę urządzeń - piec konwekcyjny, wyparzarka itp..

20 października 2020

Panie Bartoszewicz, oferty wysyłamy drogą mailową, prosimy zatem o kontakt na biuro@ultrafiltracja.pl :)

5 grudnia 2022

Myślę o zakupie zmiękczacza i każda informacja jest dla mnie cenna. Potrzebuje jakiś kompaktowy, bo ma się zmieścić w blokach.

Płatności obsługuje
PayU
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl