Producenci
Promocje
Lampa Viqua Sterilight S2Q-PA
Lampa Viqua Sterilight S2Q-PA
1 199,00 zł 1 019,00 zł
Lampa TMA D14
Lampa TMA D14
3 989,00 zł 3 280,00 zł
szt.
Lampa TMA D12
Lampa TMA D12
3 122,00 zł 2 570,00 zł
szt.
Lampa TMA D6-S
Lampa TMA D6-S
2 671,00 zł 2 190,00 zł
szt.
Filtr Cintropur NW 500
Filtr Cintropur NW 500
1 680,00 zł 1 279,00 zł
szt.
Butelka z trzciny cukrowej Ecoperla Ecobott
Butelka z trzciny cukrowej Ecoperla Ecobott
119,00 zł 99,00 zł
szt.
Odżelaziacz i odmanganiacz Pentair Proflow Oxy 28
Odżelaziacz i odmanganiacz Pentair Proflow Oxy 28
4 290,00 zł 3 690,00 zł
szt.
Zmiękczacz Pentair RiverSoft 15
Zmiękczacz Pentair RiverSoft 15
2 550,00 zł 2 250,00 zł
szt.
Lampa TMA TM0
Lampa TMA TM0
7 631,00 zł 6 280,00 zł
szt.
Lampa TMA D16
Lampa TMA D16
6 443,00 zł 5 280,00 zł
szt.
Produkt dnia
Filtr Puricom CP-2
Filtr Puricom CP-2
265,00 zł
szt.
Lampa Cintropur 4100
Lampa Cintropur 4100
2 129,00 zł
szt.

Woda pitna - wymagania, normy i metody uzdatniania

9

Prawo o wodzie pitnej – rozporządzenie Ministra Zdrowia

Woda przeznaczona do spożycia musi spełniać wymagania Ministra Zdrowia. Ostatnie rozporządzenie na temat fizycznego, chemicznego i biologicznego składu wody pitnej pochodzi z 13 listopada 2015 r. W dokumencie precyzyjnie określono listę substancji i ich dopuszczalne stężenie dla wody wodociągowej i studziennej, a także wód sprzedawanych we wszelkiego rodzaju opakowaniach, np. butelkach lub baniakach. Rozporządzenie nie dotyczy wód źródlanych i uzdrowiskowych, których skład regulowany jest przez odrębne przepisy. Występowanie w wodzie którejś z wymienionych substancji nie musi oznaczać zagrożenia dla zdrowia – dopóki dopuszczalne stężenie nie zostanie przekroczone, źródło można uznać za bezpieczne i w pełni zgodne z rozporządzeniem.

Kontrola stanu wody pitnej – wymagania i metody

To samo rozporządzenie, które reguluje dopuszczalny skład wody pitnej mówi także o obowiązku jej kontroli. Osoby korzystające z ujęć wodociągowych nie muszą martwić się o ten etap – woda z tego źródła stale kontrolowana jest przez specjalnie wyznaczone do tego zadania jednostki miejskich zakładów wodociągowych. Stężenie substancji chemicznych i fizycznych, a także zanieczyszczenia mikrobiologiczne badane są na wielu odcinkach publicznych wodociągów.

Ujęcia studzienne monitorowane przez instytucje wodociągowe także spełniają wszystkie niezbędne normy. Co jednak, jeśli nikt poza nami nie kontroluje źródła wydobywanej wody? W takiej sytuacji niezbędna okaże się analiza wody. Decydując się na badanie wody do celów spożywczych, skorzystaj z usług lokalnej stacji sanepidu lub upewnij się, że laboratorium w którym zlecasz badanie posiada odpowiednią akredytację. Analiza wody przeznaczonej do spożycia powinna być wykonana zarówno pod kątem fizycznych, chemicznych jak i mikrobiologicznych zanieczyszczeń.

Uzdatnianie wody pitnej – jaki filtr wybrać?

Chcąc zapewnić sobie dostęp do filtrowanej, zawsze czystej wody pitnej, decydujemy się na zakup rozmaitych urządzeń uzdatniających wodę. Najtańszym z nich są dzbanki filtracyjne – metoda, która świetnie sprawdzi się do szlifowania właściwości wody, której skład nie odbiega od dopuszczalnej normy. Cena dzbanków filtracyjnych jest niewielka, nie możemy jednak zapominać o koszcie ich eksploatacji. Wymiana wkładów w produktach tego typu nie powinna zdarzać się rzadziej niż raz w miesiącu.

Dokładniejszym sposobem uzdatniania wody przeznaczonej do spożycia są kuchenne systemy ultrafiltracji. Filtry montowane najczęściej w szafce pod zlewozmywakiem wykazują wysoką skuteczność w usuwaniu zanieczyszczeń fizycznych, koloidów, bakterii i innych zanieczyszczeń natury organicznej. Woda uzdatniona przez system ultrafiltracji charakteryzuje się wysokim stopniem czystości, jednocześnie zachowując niezmienione stężenie substancji mineralnych.

Do filtracji wody pitnej najczęściej stosuje się jednak systemy odwróconej osmozy. Te kuchenne filtry o niezwykle wysokiej dokładności bez większego problemu mieszczą się w kuchennej zabudowie. Membrana osmotyczna odpowiada za usuwanie tych samych zanieczyszczeń, co ta w systemie ultrafiltracji, dodatkowo eliminując przy tym obecne w wodzie wirusy i całkowicie minimalizując jej twardość. Dzięki temu odwrócona osmoza stanowi najlepsze rozwiązanie dla przygotowania wody pitnej, umożliwiając osiągnięcie krystalicznego stopnia czystości. Ta sama technologia używana jest w produkcji wody mineralnej, a nawet w odsalaniu wód morskich. Redukcja stężenia minerałów nie powinna martwić użytkowników systemów odwróconej osmozy – nowoczesne filtry tego typu oferują rozwiązania ponownie wzbogacające w sole mineralne uzdatnianą wodę tuż przed jej poborem. Wkłady mineralizujące lub rewitalizujące, bo o nich mowa, dostarczają do wody optymalną ilość wapnia i magnezu. Dzięki temu otrzymujemy możliwość przygotowania domowej wody pitnej o składzie lepszym, niż niejeden produkt ze sklepowej półki.

Pliki (11)

Komentarze do wpisu (9)

6 maja 2018

Woda pitna to nie żarty i każdy powinien zdać sobie z tego sprawę. Można pozwolić sobie na niezbyt czystą wodę na potrzeby gospodarcze, można nawet machnąć ręką na jakieś zanieczyszczenia w wodzie do kąpieli, ale w kuchni musi być idealna, bo w grę wchodzi nasze zdrowie a czasem też życie. Ja wodę pitną uzdatniam odwróconą osmozą a wcześniej mam jeszcze lampę UV. Mimo takich zabezpieczeń i tak badam jej skład regularnie, co polecam wszystkim.

6 maja 2018

Podpisuję się pod tymi słowami w pełni. Kto choć raz miał do czynienia ze skażeniem źródła wody to wie, jak dramatyczna to sytuacja. Czasem słyszy się o tym, że gdzieś znaleziono coli albo bakterie kałowe i oczywiście odpowiednie służby już nad tym pracują, ale ja jednak wolę sama się zabezpieczyć przed taką sytuacją.

6 maja 2018

Polecam osmozę też osobom, które mają wodę ze studni. Takiego ujęcia nie da się kontrolować tak dobrze jak wodociągów, a filtr odwróconej osmozy zabezpieczy nas przed bakteriami i innymi zanieczyszczeniami.

22 maja 2018

U nas na szczęście jest woda z wodociągów, więc nie musimy się za bardzo przejmować regularnymi analizami wody. Zły stan rur w budynku zmusił nas jednak do tego, aby zamontować filtr kuchenny w postaci systemu odwróconej osmozy. Dzięki temu jesteśmy pewni, że woda, którą pijemy jest bezpieczna i zdrowa.

14 czerwca 2018

U nas też jest woda z wodociągu, więc nie martwimy się za bardzo. Za to w naszym domku na wsi korzystamy z wody ze studni i jej jakość już pozostawia wiele do zyczenia. Właśnie oddaliśmy ją do analizy.

19 lipca 2019

Ja też używam wody ze studni, która jest czyściutka i miękka :) Woda z wodociągu mi nie smakuje, dla mnie pachnie chlorem, a jednak swoja woda to swoja woda. Byłabym w stanie nawet ją uzdatniać jak byłaby taka potrzeba ale na razie nie ma

23 lipca 2019

Większość osób które znam nie pije wody z kranu, nie rozumiem dlaczego. Ja jestem wielką fanką odwróconej osmozy, ale tam gdzie mogę również piję kranówke. Jesteśmy bombardowani reklamami wód butelkowanych, które bardzo często są gorszej jakości niż woda w kranach. A jeśli nie, to moim zdaniem i tak bardziej ekonomicznym i oszczędnym rozwiązaniem jest założenie sobie kolumny czy stacji filtracyjnej, niż kupowanie wody w plastiku.

25 lipca 2019

Ja trochę rozumiem ludzi, którzy wody z kranu pić nie chcą - nie wszedzie w Polsce jest super woda, a normy wody dla mnie są mocno zawyżone i mogą szkodzić zdrowiu. Ja akurat mam osmozę ale nie każdy wie i nie każdego stać na to, żeby uzdatniać sobie wode do picia. A przynajmniej nie każdy wie, ze go na to stac. Więc to temat rzeka

29 lipca 2019

No normy wody są dość wysokie, ja bez odwróconej osmozy nie mogłabym pić wody z kranu bo nie do końca mi odpowiada jej smak. Ale no, można narzekać lub założyć sobie filtr :)

8 kwietnia 2020

Normy normami, u nas woda spełnia normy twardości, a kamień co 2 dzień muszę czyścić. Niestety, jeśli chce się mieć wszystko w idealnym stanie po wodzie, to stacja uzdatniania to podstawa niedlugo mam nadzieje tez sobie taka sprawimy, bo wszystko się wydaje byc caly czas brudne przez ten kamien

21 kwietnia 2020

u mnie to samo, woda niby okej, wszystko zgodnie z normami, a kamień szoruję 2 razy w tygodniu...

Płatności obsługuje
PayU
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl